Endüstriyel İHA Hizmetleri

Endüstriyel İHA Hizmetleri

Bu yazımızda endüstriyel İHA hizmetleri hakkında detaylı bilgilere sahip olacaksınız. Eğitim için bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Endüstriyel İHA hizmetleri; arama kurtarma, haritalama, yangın söndürme, güvenlik, güç denetimi ve çevresel koruma gibi alanlarda kullanılır. Günümüzde artık birçok iş İHA’lar tarafından gerçekleştiriliyor. En etkili kullanım alanı ise tabi ki güvenlik…
 
Endüstriyel İHA Nedir?
Yukarıda sıraladığımız alanlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanan insansız hava araçlarına verilen addır. Bu adı almasının en önemli nedeni, yapacağı işe göre ek donanımlara sahip olmasıdır. 
Mesela bireysel kullanım amaçlı İHA’ların özellikleri daha farklıdır. Yani daha basit yapıdadırlar. Ancak endüstriyel amaçla kullanılan İHA’lar ek olarak birçok donanıma sahiptir.
 
Endüstriyel İHA Hizmetleri Nelerdir?
Çalıştığınız sektörde aktif olarak kullanılan bir İHA mutlaka vardır. Biz yine de İHA araçlarının en çok hangi alanlarda kullanıldığından biraz bahsedelim.
Arama Kurtarma: Kurtarma faaliyetlerinde öncelik, kurtarmaya konu olan canlıların yerinin tam olarak tespitidir. Bu yüzden önce arama faaliyeti gerçekleştirilir. Bazı durumlarda yalnızca arama ve bazı durumlarda da yalnızca kurtarma çalışmaları yapılır. 
İHA’lar sayesinde havadan net olarak aramaya ya da kurtarmaya konu olan nesneler ya da canlılar net bir şekilde görülebilir. Klasik arama ve kurtarma çalışmalarında tespit işlemi zemin seviyesinden yapılıyordu. Doğal olarak havadaki gibi net bir tespit yapılamıyordu. Birçok durumda aranan canlıların yanından fark edilmeden geçilebiliyordu. Ayrıca tarama alanı kısıtlı bir noktada kalıyordu. 
Geniş bir alanı birden görmeyi sağlayan İHA’lar sayesinde tüm arama ve kurtarma çalışmaları kısa sürede tamamlanabilmiştir. 
Haritalama: Endüstriyel İHA hizmetleri kapsamında, haritalamadan da bahsetmek yerinde olacaktır. İHA’lar ile senkronize çalışan diğer cihazlarla birlikte fotogrametri yöntemi de kullanılarak, istenen alanın net haritası ortaya çıkarılabiliyor. 
Yangın Söndürme: Büyük boyutlardaki birden fazla İHA aracı ile havadan yangın söndürme işlemleri etkin bir şekilde yerine getirilebilmektedir. 
Güvenlik: Artık güvenlik personelinin en büyük yardımcısı İHA araçlarıdır. Kolluk kuvvetleri ve özel güvenlik personeli tarafından aktif bir şekilde kullanılır. Güvenlik görevlilerinin görüş alanı dışındaki tüm alanlar İHA araçlarının yardımıyla net bir şekilde görülebilir.
Güç Denetimi ve Çevresel Koruma: Son yıllarda kesintisiz ve sürdürülebilir enerji sağlamak amacıyla elektrik santrallerinde arıza tespiti, baz istasyonları arıza tespiti, güneş enerji panellerinin arıza tespitlerinde de kullanılmaktadır.
Neden Endüstriyel İHA Tercih Etmelisiniz? 
  • • Endüstriyel hizmetler daha kolay bir şekilde yerine getirilebilir. 
  • • Maliyeti hiç olmadığı kadar azaltır. 
  • • Geniş bir görüş açısı sağlar. 
  • • Etkin yangın söndürme ve ilaçlama araçları olarak kullanılabilirler. 
  • • Milyarlarca liralık zararın önlenmesini sağlar.
İHA eğitimi kapsamında endüstriyel İHA araçlarının da kullanımını detaylı bir şekilde sizlere veriyoruz. 
Bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.